КЛЮЧОВЕ СЛОВО - "ГНУЧКІСТЬ": СУЧАСНІ МЕТОДИ НАВЧАННЯ В КАНАДІ

Роботи, голограми, доповнена і віртуальна реальність... Передові технології зовсім скоро стануть звичайним явищем у канадських вишах.
Роботи, голограми, доповнена та віртуальна реальність... Передові технології зовсім скоро стануть звичним явищем у канадських вишах. У цьому переконані 73% учасників опитування, проведеного міжнародною аудиторською компанією KPMG серед студентів і викладачів. А головне, згідно з цим же дослідженням, переважна більшість учасників (88%) вважають, що їхні університети та коледжі чудово впоралися з освітнім процесом у непростих обставинах пандемії, швидко перебудувавшись на цифрові методи навчання. Як же навчаються канадські студенти?

«Фактор COVID»

Пандемія не забула позначитися на організації системи вищої освіти в Канаді. У цій країні традиційно навчається значна кількість іноземних студентів. Однак у березні 2020 року державі довелося обмежити міжнародні поїздки через COVID-19, що безпосередньо вплинуло на можливість іноземних студентів подорожувати. Однак обмеження не призвели до припинення навчання, викладання та оцінювання. Натомість було розроблено онлайн-плани для продовження навчання та оцінювання через цифровий інтерфейс, щоб учні могли просуватися в навчанні. Контент навчальних програм, який традиційно викладається очно, був швидко адаптований для дистанційного навчання.

На перше місце вийшли такі форми навчання:

 • Самостійне онлайн-навчання (студенти прослуховують лекції у відеозаписах у той час, коли їм зручно - асинхронне навчання).
 • Публічне онлайн-навчання (підключення студентів відбувається синхронно, заняття відбуваються в режимі реального часу, є можливість ставити запитання викладачеві).
 • Гібридне навчання - поєднання онлайн та очних занять. Усі студенти мають відвідувати обидві форми навчання.
 • HyFlex (Hybrid + Flexible), тобто гібридність і гнучкість. Ця модель навчання, як і гібридна, поєднує в собі елементи очного та онлайн-навчання. Але в ній для студента передбачено певний ступінь свободи вибору свого власного режиму. Кожен курс пропонується очно, синхронно й асинхронно онлайн, що дає учням свободу вирішувати, як і коли брати участь. При цьому є обов'язкова синхронна частина та асинхронна участь.

Саме HyFlex дає студентам можливість максимально гнучкого навчання. Вони можуть відвідувати заняття особисто або залишатися вдома онлайн і брати участь у навчанні в режимі реального часу на власний розсуд.

Зокрема, Seneca-коледж пропонує чотири типи навчання: HyFlex, за якого учні можуть обирати: з'являтися онлайн чи дивитись заняття віддалено; онлайн, у якому всі заняття дистанційні; повністю очні курси; та гібридний, який поєднує набір онлайн-сесій з особистими заняттями.

Чи позначився перехід в онлайн на якості навчання?

Практика показала, що в міру розвитку гібридного навчання не відбулося помітних змін в успішності чи оцінках учнів. А викладачі Niagara College зазначають, що деякі курсові дослідження, які студенти розробляють в умовах гібридного навчання, насправді кращі, ніж курсові, виконані в класах, тому що віддалені студенти, схоже, насолоджуються творчою свободою.

Вишам з успіхом вдається підтримувати високий рівень викладу програм. Приміром, HyFlex надає викладачеві доступ до високотехнологічних інструментів, включно зі 180-градусною камерою з 30-кратним оптичним зумом. Це дає змогу зосередитися на деталях, які учневі тепер легше побачити віддалено на ноутбуці, ніж студенту, який сидить на останній парті в аудиторії.

Удосконалені технології онлайн-навчання забезпечують небачений раніше рівень розуміння залученості студентів. Викладачам стало легше відстежувати, наскільки учні взаємодіють (або не цікавляться) матеріалами курсу. Які відео вони дивляться, чи беруть вони участь у дискусіях, чи показують результати проміжних тестів, що вони опановують навчальний матеріал? У навчальному процесі з'явилися спеціальні онлайн-інструктори, які розробляють ефективні стратегії залучення учнів. І, як наслідок, педагогам і консультантам стало легше визначати, чому деякі студенти зазнають труднощів і як покращити результати навчання.

Крім того, прогресивні методи навчання для канадських закладів вищої освіти не в новинку. У більшості вишів елементи змішаного навчання вже було впроваджено до пандемії, наприклад, використовували веб-платформу віртуального середовища навчання VLE (Virtual Learning Environment) для доступу до навчальних матеріалів, виконання онлайн-тестів і надсилання курсових робіт. Записи лекцій через Panopto були доступні в інтернеті, як інструмент повторення матеріалу. Під час синхронних повторних сесій включалися онлайн-вікторини та опитування, щоб заохотити активність студентів.

Методології гібридного та змішаного навчання в Канаді постійно вдосконалюються завдяки розширенню хмарного потенціалу, посиленню синергії та більшій креативності викладачів і студентів.

Як навчатимуться в постпандемічній Канаді?

Від початку цього навчального року в середньому 51,6% закладів вищої освіти в країні почали проводити очні програми, а 41,2% обрали гібридну модель. Лише 4,6% шкіл у Канаді пропонують курси переважно, якщо не повністю, онлайн - стільки ж, скільки пропонували очні заняття минулого року.

Здебільшого те, чи збирається група онлайн або особисто - багато в чому залежить від типу курсу. Наприклад, у Coast Mountain College (Британська Колумбія), прикладні ремісничі та медичні програми будуть повністю очними, щоб студенти могли отримати практичний досвід. У той час як курси з бізнесу, торгівлі, природничих наук триватимуть здебільшого онлайн. Інші виші експериментують із наданням студентам можливості самостійно вирішувати, який метод навчання їм найбільше підходить протягом семестру. Студенти можуть перемикатися з одного режиму на інший відповідно до свого індивідуального графіка.

Очевидно одне - вища освіта Канади вже не повернеться до того рівня, в якому вона існувала раніше. Виші продовжать викладання та навчання як у змішаному, так і в онлайновому режимі.

Четверо з п'яти канадських студентів вважають, що пандемія COVID-19 докорінно змінила їхні очікування від вищої освіти, і хочуть, щоб навчання відповідало їхньому цифровому способу життя, йдеться в дослідженні KPMG.
Викладачі та студенти вважають, що майбутнє за гібридними кампусами: всі послуги, а не тільки викладання і навчання, повинні будуть пропонуватися в режимі онлайн - консультування, професійна орієнтація, фінансові, реєстраційні та багато інших питань.

Тенденції вищої освіти Канади, початок яким уже покладено

 • Коледжі відкриють нові онлайн-програми.
 • Дедалі більше коледжів звернуться до відкритих освітніх ресурсів.
 • Віртуальна реальність розширить можливості пропонувати практичні програми онлайн.
 • Онлайн-навчання дедалі більше залежатиме від даних про залученість студентів.
 • Змішане навчання нікуди не дінеться.
 • Покращений дизайн курсів і технологічні досягнення скоротять цифровий розрив.
 • Віртуальні студентські простори і програми будуть розширюватися.
 • Збільшиться популярність масових відкритих онлайн-курсів.
 • Більше студентів зроблять онлайн-навчання своїм першим вибором.

Контакти

Володимир Рудешко
Canada, Toronto
Я офіційний представник навчальних закладів Канади та ваш професійний гід у вступі.
Багато років працюю з навчальними закладами Канади і допомагаю студентам правильно вибрати програму, успішно вступити і приїхати в Канаду.
Моя допомога вам абсолютно безкоштовна і всі платежі ви робите безпосередньо в коледж.
Я весь час на зв'язку і готовий відповісти на ваші запитання і допомогти скласти план вступу.
Зв'яжіться зі мною зручним для вас способом
Офіс у Канаді
+1 (647) 338-22-61
(Viber, WhatsApp, Telegram, WeChat)
canada@infostudymail.com
Офіс у Києві
+38 (066) 516 49 53 (Viber, WhatsApp)
м. Київ, вул. Шевченка, 6 офіс 21
Тут ви можете залишити заявку
на консультацію
Залиште заявку і ми зв'яжемося з вами, відповімо на питання та допоможемо зі вступом
You agree with our Terms and Conditions
© All rights reserved
Контакти
Канада, Онтаріо
74 Madison ave. Richmond Hill

+1 (647) 338 22 61
(viber, whatsapp, telegram, wechat)

canada@infostudymail.com
Інші країни